Հայաստանի գրեթե յուրաքանչյուր համայնքին բաժին է ընկնում պատմական մի քանի ժամանակաշրջան կամ զարգացման դարաշրջան: Հայաստանի գրեթե բոլոր հատվածներն ունեն հարուստ ժառանգություն՝ սկսած քարե կամ բրոնզե դարից (ժայռապատկերներ, տիեզերական մանդալներ և հնդեվրոպական էթնոսին բնորոշ խորհրդանիշներ), Արարատյան թագավորության (Ուրարտու), հեթանոսական, հելլենիստական, վաղ քրիստոնեական, զարգացած միջնադարի կամ հայկական վերածննդի ժամանակաշրջաններից, ավարտած 20-րդ դարի նշանակալի և ուշագրավ ժառանգությամբ:
Մինչդեռ, ինքնին մշակութային անխզելիությունն է հնարավորություն ընձեռում դարեր շարունակ հղկելու և անընդհատ կատարելագործելու տարածքների առարկայական և զգայական ընկալման միջավայրը: Սա հստակ երևում է նույն Եվրոպայի օրինակից, որտեղ մշակութային շարունակականությունը դարերով պահպանվում և կատարելագործվում է, իսկ ապա բնականոն կերպով, քայլ առ քայլ, մուտք գործում ժամանակակից կյանք: Հայաստանը նաև բազմաթիվ արհեստների, արդյունաբերական և գյուղատնեսական գործունեության բնօրրան է: Հայաստանի հարուստ էթնո-մշակութային և պատմական ժառանգությունն անսպառ աղբյուր են Հայաստանի տարածքների քաղաքաշինական զարգացման համար:
Արդի աշխարհում քաղաքները և շրջանները զարգացնելու համար անհրաժեշտ է դրսևորել գիտակցական մոտեցում: Պետք է սովորել փոփոխվել արդի պահանջներին զուգընթաց: Այսպես, եթե քաղաքը չի գիտակցում իր յուրահատկությունը, ապա դրանով թուլացնում է իր ներդրումային գրավչությունը և կարող է կորցնել նույնիսկ ունեցած բնակիչներին:
Քաղաքային պատմական լանդշաֆտների ինքնության պահպանման հիմնախնդիրը ֆիզիկական չափորոշիչ է, որն իրենից ներկայացնում է քաղաքային միջավայրի ինքնատիպությունը, այդ միջավայրը ձևավորող անհատի կամ խմբերի անհատականության ինքնարտահայտմամբ, որի կորուստը բացասաբար է անդրադառնում քաղաքների և դրանց բնակիչների վրա։ Քաղաքի պատմական համատեքստը վերջինիս մշակութային արժեքների մասն է, որը բնակիչների հավաքական հիշողության կերտման և նախնիների կենսակերպի ցուցադրման միջոցով արտացոլում է ինքնությունն ու արժեքները։ Քաղաքը, որն ունի ինքնություն, քաղաք է, ուր ընդհատված չէ անցյալի, ներկայի ու ապագայի կապը։ Ուստի այն տարբեր ժամանակահատվածների ու պատմական շերտերի կենսունակ սցենար է։
Օրեցօր գլոբալիզացվող աշխարհում շինանյութերի և ճարտարապետական միանման ոճերի կիրառմամբ քաղաքներն ավելի քան երբևէ նմանվել են միմյանց: Ուստի, ինքնատիպ և յուրահատուկ քաղաքային միջավայրն ու հարակից լանդշաֆտը կարող են շատ ավելի արդյունավետորեն գրավել ներդրումային ծրագրեր, ապահովել այցելուներ և բնակիչների համար ստեղծել սոցիալական բարենպաստ պայմաններ, հետևաբար և տնտեսապես ավելի արդյունավետ է պահպանել և օգտագործել այն:
Ներկայում Կոնդի ինքնությունն ընդհանուր առմամբ սպառնալիքի տակ է։ Վերջին տարիներին աստիճանաբար պատմական արժեքավոր կամ միջավայրաստեղծ կառույցների և քաղաքային լանդշաֆտի որոշակի մասն անճանաչելիորեն փոփոխվել է: Նույն քաղաքականությունը շարունակելը վնասաբեր հետևանքներ կունենա թաղամասի մյուս հատվածների համար ևս: Մի անգամ անճանաչելիորեն փոփոխվելուց կամ ոչնչացվելուց հետո պատմական միջավայրը վերանում է, դրանում պարունակվող ամբողջ պատմությունը և փաստերն ընդմիշտ ու անհետ կորչում են:
Հրավիրված են մասնակցելու. Մրցույթը բաց է բոլոր անհատ ճարտարապետների և ճարտարապետական արվեստանոցների, խորհրդատվական ձեռնարկությունների, գիտական ​​և հասարակական կազմակերպությունների, տարբեր կոնսորցիումների համար ողջ աշխարհից, որոնք ունեն պատմական քաղաքային (ներառյալ վերնակուլյար) կառուցապատման վերականգնման ծրագրերի իրականացնելու հաջող փորձ, առանց որևէ սահմանափակման:
Մրցութային փաստաթղթեր
Մրցութային փաստաթղթերը ներառում են հետևյալ փաստաթղթերը, որոնցից յուրաքանչյուրը հանդիսանում է դրանց անբաժանելի մասը.